Ako sa motivovať do práce, keď sa vám vôbec do ničoho nechce

 

Aj vy občas strácate motiváciu, nechce sa vám, no napriek tomu viete, že by ste sa mali prekonať a nakoniec to spraviť?

Určite poznáte ten pocit, keď máte niečo dôležité urobiť, ale ako vždy sa nájde niečo, čo je v tej chvíli oveľa dôležitejšie.

Poznáte to? 🙂

Je to úplne bežné a má to väčšina ľudí. Dokonca aj takí, ktorí robia to, čo ich baví. Milujem svoju prácu a dokázal by som pracovať aj celé dni, ale občas mám chvíle, keď sa mi naozaj nechce.

Súčasťou mojej práce je napríklad aj točenie videí. Je to jedna z vecí, ktorú zrovna nemám v obľube, avšak pre moje podnikanie je veľmi podstatná. Žiaľ, nemôžem ju na nikoho delegovať (inak milujem delegovanie) a musím ju spraviť sám.

V takýchto situáciách používam techniku, ktorá mi dokonale funguje. Je založená na psychologickej teórii motivácie – cukor a bič. Poďme sa teda pozrieť, ako túto techniku používam, a ako ju môžete použiť aj vy.

 

Príklad techniky, s ktorou sa rýchlo namotivujete


ako_sa_namotivovatKeď som potreboval do jedného
z mojich kurzov natočiť 20 videí, s priateľkou Denisou som sa dohodol, že ak každý pracovný deň v mesiaci natočím jedno video a ona napíše jeden článok, tak sa odmeníme.

Aj keď sa to možno nezdá, natočiť jedno video alebo napísať jeden článok je naozaj fuška.

O to väčšia, keď sa nachádzate na Bali (tak ako my vtedy) a najradšej by ste robili všeličo iné, len nie natáčali videá alebo písali články.

Dohodli sme sa, že ak to obaja splníme, pôjdeme do Singapuru (keď som bol ešte malý, videl som dokument o Singapure a odvtedy som sníval o jeho návšteve).

V Singapure sme chceli navštíviť niekoľko miest (Gardens By The Bay, Marina Bay Sands), kam sme sa obaja chceli pozrieť. Cesta do Singapuru bola pre nás veľmi motivačná a prekonať sa, natočiť videá, či napísať články, aj keď je s tým naozaj veľa práce, rozhodne stálo za to.

Úžasné na tom je, že sme obaja niečo spravili pre svoje podnikanie (ja som dokončil kurz, Deni vytvorila kvalitný obsah na svojom blogu) a zároveň sme si splnili jeden z našich snov.

Presne takýmto spôsobom to robíme vždy, keď sa potrebujeme k niečomu namotivovať, či už sa jedná o niečo, čo je pre nás náročné alebo do svojho života potrebujeme zaviesť nejaký zvyk.

To isté môžete spraviť aj vy.

Vôbec to nemusí byť dovolenka v Singapure. Môže to byť niečo triviálne, napríklad koláč alebo čokoláda. Aj ja sa niekedy odmeňujem drobnosťami akou je koláč. 🙂 (aj keď viem, že to nie je úplne zdravé).

 

Návod ako z nechcem spraviť “CHCEM”


ako_sa_namotivovatČinnosti sú rôzne. Niektoré z nich sú také, ktoré musíte spraviť, ako sú napríklad úlohy od šéfa. Vtedy nerozmýšľate, či úlohu splníte alebo nie, jednoducho to urobíte.

Sú však úlohy, ktoré môžete, ale nemusíte spraviť.

Je už len na vás, či sa do nich pustíte alebo sa na úlohy vykašlete. Práve pri týchto úlohách je dôležitá motivácia. Správna motivácia vás môže perfektne nakopnúť.

Ak sa chcete k niečomu motivovať, musíte mať nejaký dôvod, prečo by ste to mali urobiť.

Ako postupovať?

Vytvorte si zoznam vašich želaní. Napíšte si, čo všetko chcete dosiahnuť, čo si chcete kúpiť, kam sa chcete pozrieť… Všetky vaše želania dajte jednoducho na papier, od tých drobných až po tie väčšie.

Ja mám takýchto želaní vyše 100. Sú medzi nimi aj drobnosti ako koláčik v luxusnej reštaurácii…

Potom, keď príde obdobie, že sa vám nebude chcieť a do vykonania určitej činnosti sa budete siliť, vytiahnite zoznam želaní a vyberte si jedno, ktoré si splníte, ak danú úlohu spravíte.

Vyberte si také želanie, ktorého splnenie zodpovedá náročnosti úlohy. Ak je úloha jednoduchá, ale potrebná a vôbec sa vám do nej nechce, splňte si menšie želanie. Ak je náročnosť úlohy vyššia, lovte v zozname hodnotnejších želaní.

Pozn. Chcete ďalšie návody ako sa motivovať a prekonať strach z telefonovania? Tak práve pre vás je určený kurz „Ako sa motivovať a prekonať strach z telefonovania.

 

Príklad z praxe obchodníka


ako_sa_namotivovatNapríklad viem, že veľa poradcov (finančných, realitných, výživových…) často bojuje s telefonovaním.

Majú strach zdvihnúť telefón a zavolať potenciálnemu klientovi, ktorého osobne nepoznajú.

Je to častý dôvod, prečo nezarábajú toľko, koľko by chceli.

Na to, aby zarobili, si potrebujú dohodnúť dostatočný počet stretnutí s klientmi. Avšak každému stretnutiu predchádza telefonovanie, ktoré nepatrí medzi veľmi obľúbené aktivity poradcov.

Každý finančný, či výživový poradca, realiťák, poisťovák alebo obchodník vie, že telefonovanie je veľmi dôležité.

Ak nezdvihnete telefón a nezavoláte potenciálnym klientom, nedohodnete si stretnutie a nezarobíte. Takýmto štýlom s podnikaním veľmi rýchlo skončíte.

Všetko stojí na tom, či svoj strach z telefonovania prekonáte alebo nie.

Preto použite techniku, ktorá u mňa zabrala, keď sa mi nechcelo natáčať videá.

Napríklad minulý mesiac ste nezarobili, pretože ste sa nestretli s dostatočným počtom klientov. Za týždeň ste zavolali 10-tim klientom.

Tento mesiac to spravte trochu inák.

Namiesto 10-tim, zavolajte 20-tim klientom za týždeň. K tomu si vyberte jednu odmenu, ktorá vám spraví radosť. Ak úlohu splníte (zavoláte 20-tim klientom za týždeň), odmena je vaša. 🙂

Aby ste sa v podnikaní priblížili k vašim cieľom, vyberajte si aktivity, ktoré vám pomôžu zarábať.

Je super, že si za vykonanie určitej činnosti splníte jedno želanie, ale zamerajte sa na kľúčové aktivity.

To, že si kúpite čokoládu, ak si upracete stôl v kancelárii zodpovedá princípu tejto techniky, ale nikam vás v podnikaní neposunie. Jedine v tom, že vaši klienti sa na stretnutí s vami budú lepšie cítiť.

Pozn. Cítite, že máte strach z telefonovania alebo sa nedokážete prinútiť telefonovať? Práve pre vás je určený kurz „Ako sa motivovať a prekonať strach z telefonovania.“ Viac informácii o kurze nájdete tu.

 

Zhrnutie

Napíšte si zoznam menších, ale aj väčších želaní. Vytvorte si knihu vašich snov, ktorú vytiahnete v čase, keď sa vám nebude chcieť pracovať. Vyberte si jedno želanie, ktoré bude zodpovedať náročnosti úlohy, do ktorej sa vám vôbec nechce. Ak úlohu spravíte, môžete sa tešiť na splnené želanie.

Ak to budete takto robiť, časom budete mať zoznam splnených vlastných želaní. Budete nielen viac zarábať, ale navyše budete mať lepší pocit zo svojho života.

P.S. Pre obchodníkov, ktorí neradi telefonujú, pretože sa im doposiaľ nepodarilo zbaviť sa strachu, mám pripravené cd “Ako prekonať strach z telefonovania”. V kurze na cd nájdete viac návodov a rád, ako si telefonovanie zamilovať a zvýšiť si tak príjem.

Chcem prekonať strach z telefonovania >>>

Napíšte mi do komentárov, či aj u vás táto technika zabrala, a aký sen ste si splnili? 🙂

Zdieľať na FacebookuZdieľať na FacebookuZdieľať na LinkedIn